Odamızın 23. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

 

Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası başkanı Serdar Yazgan güven tazeledi.

Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 23’ncu olağan genel kuruluna tek liste ile giren Serdar Yazgan tekrar seçildi.  

Artvin Merkez’de bulunan SMMMO toplantı salonunda gerçekleşen 23’ncu Olağan Genel Kurulu’na 57’nci hükümet döneminde ekonomiden sorumlu devlet bakanı ve TURMOB eski genel başkanı Masum Türker, Trabzon SMMMO Başkanı Mehmet Pehlivan, Rize SMMMO Başkanı Ali Fuat Çakmakçı, Trabzon ve Rize SMMMO Başkan yardımcıları, delegeler ve Artvin SMMMO üyeleri katıldı. 

Üyelerin önergesi üzerine divan üyeleri seçildi. Divan başkanlığına Ali Fuat Çakmakçı,  Divan Başkan yardımcılığına Nurcan Kaya, Kâtip üyelikleri Kerim Topaloğlu, Ertan Güven seçildiler. Divan başkanı açılış konuşmasını yapıp genel kurula teşekkür etti.

Divan üyelerinin seçiminin ardından genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Oda başkanı Serdar Yazgan açılış konuşmasında, Görev süreleri içerilerinde üç yıllık dönemde meslektaşlarına eğitim ve seminer konularında gerekli hassasiyetleri gösterdiklerini belirtti. 

Oda olarak en öncelikli hedeflerinin eğitim olduğunu vurgulayan Serdar Yazgan, “3 yıl boyunca önceliğimiz eğitim oldu. Artvin şartlarında eğitimler yaparak gündemi ve güncelliği yakalamaya çalıştık. 

Ülkemizde ve Dünyada son yıllarda E dönüşüm alanında önemli gelişmeler ve yenilikler yaşandı. Bundan da en çok etkilenen kurumlardan biriside kurumumuz oldu. E-Fatura, E-Defter, E-irsaliye gibi birçok yenilik hayatımıza girdi. En son 2018 de defter beyan diye bir sisteme dâhil olduk. Bu değişim artarak da devam edecek. 2020 yılında kâğıt defterlerin tamamen kalkıp e sisteme tamamen geçiş olacağı öngörülüyor. İşte bu süreçte de bizler kendimizi eğitip geliştirmek zorundayız. 

Poşet beyannamesi ile çevre konusuna çok duyarlı olduğumu söylemek istiyorum. Özellikle Artvin Cerattepe de çevrenin bu kadar mağdur edilmesini anlayamıyorum. Bir taraftan çevre konusunda ben duyarlıyım poşetten de beyan yani para alacaksınız ama diğer taraftan Artvin’in AK ciğerine hançer saplayacaksın. Buna anlam vermek mümkün değil. O yüzden Artvin’de madene hayır diyorum. ”dedi.

Trabzon oda başkanı Mehmet Pehlivan yaptığı konuşmada mali müşavirlerin sıkıntılarının çok büyük olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yargı reformu ile ilgili yaptığı paylaşımı hatırlatan Pehlivan, Cumhurbaşkanından ticaret, muhasebe ve vergi stratejik belgesinin açıklamasını beklediklerini söyledi. 

Pehlivan, Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 23’ncu olağan genel kurulunun camiaya hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Muhasebeciler olarak mevcut yasa ile olan haklarına sahip çıkmanın önemine değinen 57’nci hükümet döneminde ekonomiden sorumlu devlet bakanı ve TURMOB eski genel başkanı Masum Türker, mesleğin artık denetime doğru değişime uğradığını genç meslektaşların kendilerini hazırlamalarını belirtti. Meslek olarak işlerinin sadece defter tutmak olmadığını vurgulayan Türker, “Bizim işimiz sadece beyanname vermek, defter tutmak değil, bizim işimiz ekonominin yönetimine faydalı olabilecek işleri yapabilmektir. Burada bizimde talep edebileceğimiz şeyler olmalı. Yarattığımız katma değerden hak ettiğimiz payı da almalıyız.

Dünyanın en akıllı insanları muhasebecilerdir. Genç arkadaşlara tavsiyem mali müşavirlik belgesini alır almaz yeminli olmaya gayret edin. İkinci olarak bağımsız denetim ruhsatını alın çünkü ilerleyen zamanlarda sistemin değişimiyle artı kazanımlar sağlayabilesiniz. Hayaliniz büyük olursa her şeyi elde edebilirsiniz. 

Muhasebecinin Çağdaş 3 özelliği; Birincisi her muhasebeci girişimci ruhuna sahip olmak zorundadır, ikincisi hayal gücünü geliştirmeli, üçüncüsü ise çok iyi stratejist olmalı” diye konuştu. 

Yönetim kurulu çalışma raporu, kesin hesap raporu ve denetleme kurulu raporları okundu ve görüşülüp yönetim kurulu çalışma raporu, kesin hesap raporu ve denetleme raporları ayrı ayrı oylanarak kabul edildi. Bütçe önerisi görüşüldü. Tahmini bütçe ve dip notları mevcut listelerde yer alan şekliyle oybirliği ile kabul edildi.

Gerçekleştirilen olağan genel kurulun ardından Serdar Yazgan ve yönetimi 3 yıllık görev için yeniden  ASMMMO Başkanlığına seçildi. 

Haber: Sami ÖZÇELİK

 

Araç çubuğuna atla