Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Son yıllarda oldukça artan kadına karşı şiddet olayları karşısında toplumsal duyarlılık ve mücadelenin ortaya konulması bakımından “25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nünü önemsiyoruz.  Şiddet olaylarının ve özellikle kadın cinayetlerinin gündemimizde yer almadığı günlere en kısa sürede kavuşmayı diliyoruz. 

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür.

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo’nun: “Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler” şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra boğazlanıp dövülerek vahşice öldürüldüler.

Kaynak: Wikipedia

Araç çubuğuna atla